سندرم پشیمانی پس از خرید!

شاید براتون جالب باشه که سندرمی به اسم “سندرم پشیمانی بعد از خرید” واقعا وجود داره. بله ، شما تنها نیستید! میلیون ها آدم سراسر دنیا هر روز چیرهایی میخرن که اصلا به اون ها احتیاج ندارن.

همه ی ما داخل کمدهامون لباس هایی داریم که وقتی توی مغازه دیدیمشون عاشقشون شدیم ولی به محض اینکه میخوایم  اون لباس رو بپوشیم کاملا گیج میشیم و اینجوری میشه که بعضی از لباس ها گوشه ی کمد خاک میخورن.

در ادامه ی این مقاله نکاتی رو برای بهتر خرید کردن با شما در میون میذاریم. هدف اصلی این نکات محدود کردن انتخابات تا حد امکان هست.

 

1-تفکیک کردن لباس ها از هم ، در فروشگاه

فروشگاه های لباس ، برای زیبایی و البته بالا بردن فروش اکثر لباس هاشون رو به صورت یک ست به نمایش میگذارن; در همچین موقعیتی وقتی ما یکی از  لباس هارو میپسندیم ، توانایی جدا دیدن اون لباس رو از دست داده و تصمیم اشتباه میگیریم.

برای یک خرید خوب که در پی اون پشیمونی نباشه باید بتونیم لباس ها رو جداگونه ببینیم و از همه مهم تر در ذهنمون این لباس رو کنار لباس های خودمون قرار بدیم. اگر حداقل سه لباس برای ست کردن با  این لباس داریم این خرید میتونه خرید منطقی ای باشه!

2-تهیه کردن لیست خرید

اگر تا به حال اشتباهات زیادی در خرید کردن داشتید پیشنهاد میشه قبل از خرید رفتن کمدتون رو چک کنید و یک لیست از لباس هایی تهیه کنید که دوست دارید به کمدتون اضافه بشه و یا به اونها نیاز دارید. وقتی با هدف وارد فروشگاهی بشید احتمال تصمیم های لحظه ای و احساسی کمتر میشه. همچنین میتونید از اپلیکیشن هایی مثل polyvore استفاده کنید و با کنار هم گذاستن لباس ها یک کلاژ درست کنید تا تصویر واضح تری هنگام خرید در ذهنتون داشته باشید.

 

3-تعیین بودجه

از نکات مهم دیگه تعیین کردن بودجه ی خرید هست. به این شکل از هدر رفتن وقتتون جلوگیری میکنید. اول از میزان پولی که مایل به خرج هستید مطمئن بشید و در طول خرید به این بودجه پایبند بمونید.

 

4-از خرید کردن با آدم های عجول خودداری کنید!

حقیقت این هست که موقع خرید کردن همراهانمون تاثیر بسیار زیادی روی تصمیم ما دارن.ادم های عجول شما رو هم دعوت به عجول بودن میکنن!

 

5-گول ترندها را نخورید!

تقریبا میشه گفت که هر دو هفته یکبار فروشگاه ها -به خصوص برند های فست فشن مثل اچ اند ام ، زارا و …- با توجه به ترند ، لباس های جدید وارد میکنند. پایبند بودن به ترند ها و خریدن چیزی صرفا به دلیل ترند بودنش یعنی از دست دادن استایل شخصی.

ترند ها برای همه ی افراد مناسب نیستند. خوب هست که استایل خودمون رو بیدا کنیم و بعد با توجه به اون گاهی از ترند ها –نه فقط چون ترند هستند بلکه چون میپسندیمشون و به استایل شخصی ما نزدیک هستند و مناسب سن و بدن ما هستند- استفاده کنیم.

 

6-خرید اکسسوری به عنوان یک کمک کننده:

برای هیجان انگیز تر کردن استایلمون و راحت تر خرید کردن بهتر هست از اکسسوری ها به عنوان استیتمنت استفاده کنیم و اجزای اصلی رو ساده تر و بیسیک تر بخریم که هم در پول و هم در وقت صرفه جویی کرده باشیم.

به طور مثال به راحتی میتونیم با استفاده کردن از یک بوت قرمز رنگ ، یک کیف طرحدار -کنار اجزای ساده ی ایستایلمون- ، عینک ، جوراب و… به استایل خنثی مون کاراکتر بدیم.

7- و در آخر اگر هنگام خرید مردد هستید از خودتان سوال های زیر را بپرسید :

آیا فقط برای اینکه تو حراج هست دارم میخرمش؟

آیا در این لحظه اندازه ام هست؟(به امید وزن اضافه یا کم کردن وزن لباس هاتون رو یک سایز بالا یا پایین نخرید)

آیا در این آیتم راحت هستم؟

آیا فقط برای اینکه از مارک خاصی هست تصمیم به خریدش گرفتم؟

آیا لباس هایی دارم که بشه با این آیتم پوشید؟ (همونطور که قبلا اشاره کردیم داخل کمدتون حداقل سه آیتم باید با لباس یا اکسسوری مد نظرتون هم خونی داشته باشه)

آیا میتونم این لباس یا آیتم رو جایی ببوشم؟ (گاهی لباس مورد علاقمون هیج جایی در لایف استایل ما نداره. برای مثال اگر کارمند هستید و بیشتر وقتتون رو در سمینارهای کاری میگذرونید احتمال استفاده از یک کت سرخابی در طول سال خیلی کم هست)

آیا با استایل شخصی من هم خونی داره؟

آیا با تمام قلبم دوستش دارم؟!(مهم تربن سوالی که باید از خودتون بپرسید همین سوال هست! اگر فقط برای اینکه از این مغازه به اون مغازه رفتن و پیدا نکردن لباس مورد نظرتون خسته شدید و قصد خرید دارید ، دست نگه دارید. نود درصد مواقع این لباس حتی یک بار هم پوشیده نمیشه!)