اشنایی با انواع چرم

 

نحوه به دست آمدن انواع چرم

 

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف از جمله گاو، کروکودیل، مار، شترمرغ و حتی حیوانات دریایی از جمله ماهی و کوسه تهیه می شود.  دباغی فرآیندی است که در طی آن پوست حیوانات را در مواد شیمیایی و گیاهی می خیسانند تا از دوام بالایی برخوردار شود.

 

leather tanning

تولید چرم در 4 چند مرحله انجام می شود:

 

1. تبدیل پوست خام به سالامبور

 

2.تبدیل سالامبور به وت بلو

 

3.تبدیل وت بلو به کراست

 

4. تبدیل کراست به چرم

 

که این مراحل به خیساندن و شستشو، آهک دهی، لش زدایی، موگیری، اهک گیری و آنزیم دهی، برش و تراش، رنگ آمیزی و براق کردن چرم گسترده می شوند.

 

انواع چرم

 

چرم به چند دسته چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین دسته بندی می شود.

 

چرم سبک

 

leather jacket

قیمت این پالتو 900 دلار معادل 11 میلیون تومان میباشد

 

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید که از ظرافت و نازکی بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل در ساخت محصولاتی همانند لباس، کاپشن و دستکش استفاده می شوند و در مواقعی از چرم های سبکی که از کیفیتی پایین تر برخوردارند به عنوان آستر در تولیدات کفش و لباس استفاده می شود.

 

چرم نیمه سنگین

 

Crocodile Handbag

قیمت این کیف 1280 دلار معادل 16 میلیون تومان می باشد

 

این نوع چرم از پوست حیواناتی همانند کروکدیل و شترمرغ به دست می آید و به علت کمیاب و گران قیمت بودنشان بیشتر در محصولات لوکس استفاده میشود.

 

چرم سنگین

 

real leather boot

 

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله و شتر به دست می آید. چرم سنگین را می توان در دسته بهترین چرم های معمول که مقاومت و رخ زیبایی را دارند، قرار داد. به علت مقاومت و استحکام بالای این نوع چرم، در ساخت زیره و رویه کفش، ساخت کیف های دستی و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی کاربرد زیادی دارند.

 

انواع چرم طبیعی بر اساس نوع دباغی:

 

چرم گیاهی

 

leather book

 

در دباغی این نوع چرم استفاده از مواد شیمیایی به حداقل رسیده و بیشتر از رنگ های گیاهی، مواد و روغن های حیوانی استفاده می شود. این نوع چرم به علت سازگاری با محیط زیست و نداشتن عوارض در صورت تماس با پوست انسان در دسته بهترین دباغی ها قرار می گیرد. چرم گیاهی انعطاف پذیر است و رنگی قهوه ای را دارا می باشد که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست استفاده شده بستگی دارد. چرم گیاهی در برابر آب پایداری کمتری داشته و بی رنگ می شود و اگر پس از خیس شدن اقدام به خشک کردنش کنید چروک شده و موجب کاهش انعطاف پذیری و نرمی اش می شود. چرم گیاهی در صورت تماس آب گرم شکل ژلاتین را به خود می گیرد و پس از خشک شدن سفت شده و حالت شکننده پیدا می کند. خشک کردن چرم گیاهی در تاریخ برای ساخت زره و همچنین اتصال کتاب ها به کار می رفته.

 

چرم دانه دار یک رویه

 

davidjones-leather

 

در این نوع از چرم از لایه خارجی پوست استفاده می شود، پوست کاملا سمباده خورده تا علائم و نشانه های طبیعی پوست از آن حذف شود و همین امر باعث ایجاد بافت صاف و با دوام و کیفیت بالا می شود، هر چند که سمباده کاری چرم از عمر واقعی آن می کاهد.

 

چرم دانه دار کامل

 

 

در ساخت این نوع چرم نیز از لایه خارجی پوست استفاده می شود ولی رویه خارجی پوست دست نخورده باقی می ماند، این کار تمامی نشانه های یک چرم طبیعی مرغوب را باقی میگذارد.  چرم دانه دار کامل از محکم ترین و با دوام ترین چرم ها به حساب می آید.

 

چرم جیر

 

 

این نوع چرم از پوست بز و گوساله به دست می آید که طی فرایندی خاص سطح گوشتی را به صورت مخمل در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در دیگر محصولات استفاده می شود.

 

چرم اشبالت

 

 

این نوع چرم نیز شباهت بسیار زیادی با چرم جیر دارد که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاو به دست می آید که نسبت به جیر سطح پایین تری را دارا می باشد.اشبالت طبیعی با عملیات دباغی و رنگ آمیزی در کارخانه جات چرم سازی جلوه ای زیبا را به خود می گیرد.

 

چرم نبوک

 

 

چرم نبوک چرمی است که همانند چرم جیر و چرم اشبالت دارای رویه مخملی شکل می باشد اما ظرافت بسیار زیادی دارد، دارای سطحی لطیف می باشد که در تولیدات کیف های جیبی و رویه کفش مورد استفاده قرار میگیرد.

 

چرم ورنی

 

 

چرمی برگرفته از پوست گوساله که رویه و سطحش را با لاک خاصی پوشش می دهند تا ظاهری براق پیدا کند. این نوع چرم بیشتر در صنعت کفش کاربرد داشته و در ساخت اوناع کیف ها نیز استفاده می گردد.

 

چرم مار و مارمولک و کروکودیل

 

 

davidjones

 

این نوع پوست ظرافت و استحکام بالایی دارد. پوست مارمولک گرانتر از پوست مار می باشد. این حیوانات پوست زیبایی داشته و از روی نقش های ریز و درشت نقش ها به راحتی می توان تشخیص داد که از کدام حیوان گرفته شده این نوع چرم ها در ساخت چمدان های درجه یک، کیف های زنانه، کفش های مرغوب و کمربند ها استفاه می شوند.

 

پوست ماهی

 

shark skin leather

 

در میان ماهی ها، کوسه دارای مناسب ترین و بهترین پوست برای تولید چرم میباشد چرم موسوم به شاگرین از پوست این حیوانات ساخته می شود.

 

چرم مصنوعی

 

چرم مصنوعی ترکیبی از روکشی به نام skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می شود. محصول به دست آمده از این راه همان ظاهر و احساس چرم طبیعی را دارد و قیمتی مناسب تر را در مقایسه با چرم های طبیعی دارد.